İlk ve Acil Yardım

PROGRAMIN AMACI

Hastane öncesi acil sağlık sistemindeki hasta veya yaralılara güncel tıbbi kılavuzlara dayalı temel ve ileri yaşam desteği verebilen; uygun iletişim becerisi ile hasta/yaralının tıbbi öyküsünü alabilen; her türlü sistem travmasını tanıyıp, uygulayabilen; ilk müdahaleleri yapılmış hasta ya da yaralıların ambulansla güvenli bir şekilde hastanelere ulaşmasını sağlayan yardımcı sağlık personeli yetiştirmektir.

Bu bağlamda bölümümüzün vizyonu paramedik eğitiminde sürekli gelişmeleri takip eden, nitelikli bilimsel çalışmalara katkı veren, ülkede yenilikçi ve lider bir yüksekokul olmaktır.

Misyonu ise ekip çalışmasına uyumlu, bilimsel bilgi ve becerisini etik bilgi ve kamu/insanlık yararı ile birleştiren alanında farklılık yaratacak paramedikler yetiştirmektir.

Kayıt ve kabul koşulları: Bu programa kabul edilebilmek için ÖSYM nin yaptığı Temel Yeterlilik Testi (TYT) yeterli puan almış olmak gerekmektedir. Programa Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen esaslara göre öğrenci kabul edilir.

Kazanılan derece: Ön lisans

İstihdam olanakları: Programdan mezun olanlar, kamu ve özel sektörde yer alan 112 ambulanslarında, acil servislerde iş bulabilmektedirler

Üst derece: Ön lisans eğitimini tamamlayan adaylar, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavına girerek ÖSYM tarafından belirlenmiş lisans programlarına başvurabilirler. Tercih Yapılabilecek Lisans Programları: -Acil Yardım ve Afet Yönetimi, -Hemşirelik, -Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Eğitim türü ve dili: Örgün eğitim, Türkçe

Akademik Takvim

AKADEMİK

TAKVİM

Ulaşım ve İletişim

ULAŞIM

İLETİŞİM

Duyurular

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com