2020 YKS Kayıt İşlemleri Bilgilendirme Metni

AnasayfaAkademik Duyurular2020 YKS Kayıt İşlemleri Bilgilendirme Metni

2020 YKS KAYIT İŞLEMLERİ BİLGİLENDİRME METNİ

1. AŞAMA: KAYIT EVRAKLARININ TAMAMLANMASI

Kayıt evraklarının ön kayıt sırasında sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle ön kayıt işlemlerine başlamadan sizlere tavsiyemiz tüm evrakları bilgisayarınızın masaüstüne açacağınız bir klasöre indirmeniz. Böylece ön kayıt aşamasında her biri için arama yapmak zorunda kalmazsınız.

 • 2020-YKS Yerleştirme Sonuçları Belgesi.
 • 2020-YKS Tercih Belgesi.
 • Lise Diploması veya Lise Mezuniyet Belgesi veya Diploma Kayıp Belgesi.
 • Nüfus Cüzdanı.
 • Engelli Raporu (Sadece Engelli Adaylar)
 • Milli Sporcu Belgesi (Sadece Milli Sporcular)

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversitemizin de aralarında bulunduğu vakıf üniversiteleri arasında imzalanan protokol gereğince milli sporcu bursundan yararlanmak isteyen adayların aşağıda yer alan dilekçeyi doldurarak [email protected] adresine mail atmaları, aldıkları onay belgesi ile birlikte millilik belgelerini üniversitemize kayıt evrakları olarak bildirmeleri gerekmektedir.

Protokol için TIKLAYINIZ.

Dilekçe örneği için TIKLAYINIZ.

2. AŞAMA: ÖN KAYIT İŞLEMLERİNİN TAMAMLANMASI

Üniversite kayıt işlemleri ön kayıt paneli ile başlamaktadır. Ön kayıt, adayın Ankara Medipol Üniversitesi Eğitim Bilgi Sistemine (MEBİS) kayıt için gerekli bilgilerini kaydetmesini, evraklarını yüklemesini ve ödeme işlemlerini tamamlamasını sağlayan işlemler bütünüdür.

 Tam burslu, %50 indirimli ve ücretli programlara yerleşen tüm adayların elektronik kayda başlamadan önce ön kayıt yapmaları zorunludur.

ÖN KAYIT KLAVUZU için TIKLAYINIZ.

ÖN KAYIT PANELİ için TIKLAYINIZ.

3. AŞAMA: ÖDEME İŞLEMLERİ

 • Ödeme işlemleri ön kayıt panelinden yapılmaktadır.
 • Tam burslu öğrencilerin sadece ön kayıt aşamasını tamamlamaları kesin kayıt işlemi için yeterlidir.
 • %50 indirimli ve ücretli programlara yerleşen adaylar ön kayıt işlemleri sonrasında ücret bilgilerine ulaşarak ödeme işlemlerini gerçekleştirmelidir.
 • Tercih indirimi kullanacak öğrencilerin;
 • ÖSYM tercih listesini ön kayıt paneline yüklemesi gerekmektedir.

Tercih listenize ÖSYM Aday işlemleri paneline giriş yapıldıktan sonra TERCİHLERİM↔TERCİHLERİMİ GÖRÜNTÜLE alanından ulaşabilirsiniz.

İlk tercihine yerleşen öğrencilerin ÖSYM tercih listelerini ön kayıt paneline yüklemelerine gerek yoktur.

 • Tercih listelerinin Mali İşler Birimi tarafından kontrolü ve indirime engel bir durum bulunmaması halinde indirimin uygulanması ile birlikte sistemdeki ücret bilgisi de güncellenecek ve ücret bilgisi güncellenen öğrencilere SMS ile bilgilendirme yapılacaktır.
 • Ücret bilgisi güncellenen adayların ön kayıt panelinden ödeme işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.
 • Tercih indirimi kullanacak öğrencilerden tercih listesini yüklemeyenler tercih indiriminden yararlanamayacak ve yerleştirildikleri programın bursluluk oranının ücretini ödeyecektir.
 • Kesin kayıt öncesinde ödeme işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Ödeme işlemleri hakkında detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ.

4. AŞAMA: E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYDIN TAMAMLANMASI

 • Tam burslu programlara yerleşen adaylara ön kayıt işlemleri sonrasında,
 • %50 indirimli ve ücretli programlara yerleşen adaylara ise ön kayıt panelinden ücret bilgilerine ulaşarak ödeme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra,

e-Devlet kapısı üzerinden elektronik olarak kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerine dair SMS ve mail yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.

 

e-Devlet kapısı üzerinden elektronik olarak kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerine dair SMS ve mail yoluyla bilgilendirme alan adayların, e-Devlet üzerinden 29 Ağustos – 2 Eylül 2020 tarihleri arasında kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

 

ÖNEMLİ NOT: E-Devlet sisteminden “e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğine” dair yazıyı ekranda görmeden çıkmayınız.

 

Aşağıda sizlerle kayıt aşamasında yardımcı/bilgilendirici olabilecek linkler ve dokumanlar ile kayıtlarınızı tamamlamak için kullanacağınız ÖNKAYIT PANELİ ve e-DEVLET linkleri paylaşılmıştır.

Yardımcı Bağlantılar ve Dokumanlar;

 • e -Devlet Şifresi Nedir, Nasıl Alınır? Bilgi için TIKLAYINIZ.
 • Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite E-Kayıt Kullanım Kılavuzu için TIKLAYINIZ.
 • e-Devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) işlemi için TIKLAYINIZ.

ÖN KAYIT PANELİ için TIKLAYINIZ.

 

İşlemlerini başarı ile tamamlayan adaylar artık üniversitemizin bir öğrencisidir. Tebrik ederiz.

 

Kesin kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimize SMS ve mail yoluyla süreçte ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Öğrenciler yapılacak bilgilendirmeden 1 gün sonra https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresi üzerinden Öğrenci Belgesi Sorgulama yaparak kayıt durumlarını kontrol edebileceklerdir.

 

SMS ya da mail almayan öğrencilerimiz, www.ankaramedipol.edu.tr adresinde bulunan Canlı Destek Sistemi’nden veya 444 20 10 numaralı çağrı merkezinden üniversitemiz ile iletişime geçebilirler.

!ÖN KAYIT VE ÖDEME İŞLEMLERİNİ TAMAMLAYAN ANCAK E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYDINI YAPAMAYAN ADAYLARIN DİKKATİNE

Ön kayıt ve ödeme işlemlerini gerçekleştiren ancak herhangi bir nedenle e-Devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) yapamayan adayların kesin kayıtları Üniversitemiz tarafından 31 Ağustos – 4 Eylül 2020 tarihleri arasında uzaktan online olarak tamamlanacaktır.

 Üniversitemiz tarafından kesin kayıt işlemi tamamlanan adaylar artık üniversitemizin bir öğrencisidir. Tebrik ederiz.

 Kesin kayıt işlemi tamamlanan öğrencilerimize SMS ve mail yoluyla süreçte ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Öğrenciler yapılacak bilgilendirmeden 1 gün sonra https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresi üzerinden Öğrenci Belgesi Sorgulama yaparak kayıt durumlarını kontrol edebileceklerdir.

 SMS ya da mail almayan öğrencilerimiz, www.ankaramedipol.edu.tr adresinde bulunan Canlı Destek Sistemi’nden veya 444 20 10 numaralı çağrı merkezinden üniversitemiz ile iletişime geçebilirler.

!ZORUNLU NEDENLERLE E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYIT YAPAMAYACAK ADAYLARIN DİKKATİNE

 • Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler (2008 yılı öncesinde mezun olanlar)
 • Kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek öğrenciler,
 • Aynı anda örgün iki ön lisans veya iki lisans programına kayıtlı öğrenciler;

elektronik kayda dahil olmadığından 31 Ağustos – 4 Eylül 2020 tarihleri arasında https://mebis.ankaramedipol.edu.tr/kayitbasvurulari/osymonkayit adresinden kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

 • Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarında, ön lisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde Üniversitemize geçici kayıtları yapılacaktır.
 • Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2020 tarihine kadar Üniversitemize ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır. 

!ZORUNLU VE İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK EĞİTİMİ HAKKINDA

Zorunlu hazırlık sınıfı bulunan tüm Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu Programlarına kayıt yaptıracak adayların, varsa muafiyet şartlarını sağladığına dair belge ve aşağıdaki dilekçe örneğini doldurarak [email protected].tr adresine, 4 Eylül 2020 tarihine kadar göndermesi gerekmektedir.

 • Muafiyet dilekçe örneği için TIKLAYINIZ. 
 • Zorunlu Hazırlık Sınıfı Muafiyet Şartları için TIKLAYINIZ. 
 • Zorunlu Hazırlık Muafiyet Sınav tarihleri için TIKLAYINIZ.
 • İngilizce Dil Okulu için TIKLAYINIZ.
 • İngilizce Dil Okulu Mail İletişim; [email protected]
 • İngilizce Dil Okulu Telefon İletişim; Santral: 444 20 10

İsteğe bağlı hazırlık sınıfı okumak isteyen öğrenciler yerleştikleri programın ücreti üzerinden %25 indirimli olarak hazırlık programına kabul edileceklerdir.                             

Bilgi ve iletişim için : [email protected]

İsteğe bağlı hazırlık eğitimi başvuru dilekçesi örneği için TIKLAYINIZ. 

ÜNİVERSİTE YURTLARI HAKKINDA

Üniversitemizin öğrencilerimize tahsis edilmiş üniversitemize ait kız ve erkek yurt çalışması devam etmektedir. Ancak yerleşkemizin bulunduğu bölge ulaşım ağının merkezinde olması nedeni ile Ankara’nın herhangi bir lokasyonunda bulunan yurtlara çok kolay ulaşım imkânı sağlamaktadır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Öğrenci İşleri Dairesi İletişim: [email protected] 

Öğrenci Muhasebesi Birimi İletişim: [email protected]

Detaylı ve güncel bilgi için https://www.ankaramedipol.edu.tr/ sitesinden yayımlanacak olan duyuruların takip edilmesi gerekmektedir.

Adaylar 444 20 10 numaralı telefondan ve https://www.ankaramedipol.edu.tr/universite/ulasim-ve-iletisim linkinde yer alan iletişim bilgileri üzerinden Üniversitemize ulaşabilirler.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com