ÇAP ve Yandal Yapan Öğrencilerimizin Dikkatine

AnasayfaAkademik DuyurularÇAP ve Yandal Yapan Öğrencilerimizin Dikkatine

ÇAP VE YANDAL YAPAN ÖĞRENCİLERİMİZİN DİKKATİNE 

1. Çift anadal ve yandal diploma programında öğrenim gören öğrenciler anadal programında almış oldukları derslere ilave olarak ve anadallarındaki dersler ile çakışma olmayacak şekilde önceden alarak başarısız oldukları derslere ilave olarak her yarıyıl için en fazla 18 AKTS kredi kadar ders alabilirler (zorunlu hallerde AKTS uyuşması için 3 AKTS geçmesi kabul edilebilir).   

2. Seçilen derslerin ders programında çakışması durumunda yüz yüze olan iki ders çakışıyorsa iki dersten biri değiştirilmelidir. Yüz yüze derslerin çakışması kabul edilmez. Hibrid olan derslerin çakışması durumunda, ilgili derslerin öğretim elemanlarının onayıyla derslerin asenkron (sonradan) takibi koşuluyla çakışan dersler alınabilir.  

3. Ders seçimi esnasında öncelikli olarak ÇAP bölümünüzdeki kayıtlı olduğunuz dönemin zorunlu derslerini almalısınız. Çap yaptığınız bölümün zorunlu derslerinin tamamını başarıyla veremezseniz mezuniyet hakkı kazanamazsınız. Zorunlu dersleri seçtikten sonra aynı dönemden ve AKTS dolmazsa üstten seçmeli derslerden seçerek AKTS tamamlayabilirsiniz.  

4. ÇAP bölümünüzde önceden alıp başarıyla vermenize rağmen bazı dersler hala sizin listenizde görünüyor olabilir, bu dersler transkriptinize işlenmiştir, kontrol ederek ekran görüntüsüyle durumu MEBİS’ ten mail yoluyla öğrenci işlerine bildiriniz.  

5. Anadalınızda aldığınız derslerin ÇAP yaptığınız bölümde aynı veya çok benzer olması durumunda bu dersleri tekrar almamak için muafiyet dilekçesi vermelisiniz.  

6. Muafiyet dilekçelerine ve nasıl başvuracağınıza buradan ulaşabilirsiniz: https://ankaramedipol.edu.tr/ders-muafiyet-basvurulari-hakkinda/ 

7. Muafiyet dilekçeleriyle ders seçim işlemleri eş zamanlı yapılabilmektedir.  

9. Muafiyet dilekçenizi doldururken derslerin isim ve içeriklerinin eşleştiğine dikkat ediniz. Aynı şekilde eşleştirdiğiniz derslerin AKTS’lerinin de eşleştiğinden ve sayıların aynı olduğundan emin olunuz. Örneğin anadalınızdaki dersin AKTS’si 2’yse ve ÇAPtaki karşılığının AKTS’si 5 ise AKTS uyuşmazlığı nedeniyle o ders eşdeğer kabul edilmez (en fazla dersler arasındaki bir AKTS fark kabul edilebilir).  

10. Muafiyet dilekçenizde olan ve muaf olacağınızdan emin olduğunuz dersleri seçmeyiniz. Onlar listenizde görünse de muafiyetler işlenince yükümlülüğünüz kalkacaktır.  

11. Güz ve bahar dönemi muafiyetleri aynı dilekçede bu dönem vermeniz gerekmektedir. Aksi halde sonraki yıllarda sorunlar yaşanabilmektedir.  

12. Muafiyet dilekçesine dersleri sığmayanlar ilave dilekçe doldurup ikisini birlikte teslim edebilirler.  

13. Öğrenciler ÇAP ve Yandal da aldığınız derslerin anadalınızda saydırıp saydıramayacağınıza anadalınızdaki danışmanınıza sorabilirsiniz.. Önce Anadalınızda almanız sonra ÇAP ta saydırmanız gerekmektedir.  

14. Yandaldan sertifika için en az 30 AKTS zorunlu olmak üzere en az 60 AKTS lik krediyi başarıyla almalısınız. ÇAP mezuniyeti için ÇAP yapılan bölümün zorunlu derslerinin tamamı ve seçmelilerle 240 AKTS başarıyla verilmesi gerekmektedir.  

15. Anadalında mezun olmuş öğrenciler, ÇAP yaptıkları bölümde ortalamaları tutması koşuluyla bir yılda 78 AKTS ye kadar (30+30+18) ders alabilirler.  

16. Kayıtlı olduğu ÇAP programında iki dönem ders seçimi yapmayan öğrencinin kaydı silinir.  

17. Kayıtlı olduğu ÇAP programında GNO su iki kez 2.48 altına düşen öğrencinin kaydı silinir.  

18. Muafiyet dilekçesi ve ders seçimleri için son tarih 08.10.2021’dir.  


PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com