Down Sendromlu Fetüslerin ve Bireylerin Hukuku Başlıklı Sempozyum

AnasayfaHaberlerDown Sendromlu Fetüslerin ve Bireylerin Hukuku Başlıklı Sempozyum

Üniversitemizin paydaşlarından olduğu Down Sendromlu Fetüslerin ve Bireylerin Hukuku Çevrimiçi Sempozyumu 26 Kasım 2022 günü başarı ile tamamlanmıştır.

İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, İstanbul İli Avcılar İlçesi Belediye Başkanı Turan Hançerli, Özsavunucu Barış Kelleci ve Ertunç Mega’nın açılış konuşmaları ile başlayan sempozyum dört oturum hâlinde düzenlenmiştir.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Öğretim Üyesi Şaziye Senem Başgül’ün yönettiği ilk oturumda Down sendromuna yaşantı ve klinik durum açısından yaklaşılmış, genetik tedavi bağlamında çalışmalara değinilmiş, Down sendromlu çocuk ebeveynliği ve bu çocuk ve bireylerin zihin kuramı yanında meseleye bütüncül yaklaşım konuları ele alınmıştır.

Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nur Centel’in yönettiği ikinci oturumda; Down sendromu sendromun gebelik sürecinde tespit edilememesine ve bilgilendirme yükümlülüğüne ilişkin Yargıtay kararları incelenmiştir. Oturum’da Türk, Alman ve Belçika hukuklarında Down sendromlu fetüs bakımından rahim tahliyesi konuları da ele alınmıştır.

Hukuk Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Fulya İlçin Gönenç’in yönettiği üçüncü oturumda Down sendromlu çocukların; insan hakları, iş hukuku ve özel gereksinim raporları konuları incelenmiştir. Oturum’da, Down sendromunun prenatal tarama ve tanısında bilgilendirme ve Down sendromu temelli davalarda bilirkişilik konuları da ele alınmıştır.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nur Zeliha Kaman’ın yönettiği dördüncü ve son oturumda; Down sendromu davaları özelinde avukatlık etiği konusu yanında, Down sendromlu fetüslerin tanı ve sonlandırılma aşamalarındaki etik sorunlar ve konu hakkındaki öjeni tartışmaları irdelenmiştir.

Sempozyum düzenleme kurulu adına Ertunç Mega’nın kapanış konuşması ile nihayetlenmiştir.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com