Hemşirelik Öğrencileri Halk Sağlığı Hemşireliği Uygulamalarını Gerçekleştirdi

AnasayfaSağlık Bilimleri FakültesiHemşirelik Öğrencileri Halk Sağlığı Hemşireliği Uygulamalarını Gerçekleştirdi

Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Türkçe ve İngilizce program 3. sınıf öğrencileri Halk Sağlığı Hemşireliği Uygulama Dersi kapsamında Kurtuluş Şehit Albay Şentürk Aydınyer İlkokulu, Tevfik İleri Ortaokulu ve Kurtuluş Anadolu Lisesi olmak üzere üç farklı okulda yedi hafta süren okul sağlığı uygulamasını tamamladı. Doç. Dr. Ayşe ÇAL, Dr. Öğr. Üyesi Handan TERZİ, Arş. Gör. Merve ÇAKICI ve Arş. Gör. Kardelen ÖZÇOBAN danışmanlığında sağlık taramaları ve sağlık eğitimleri gerçekleştirildi.

Sağlık taramalarında üç okulda toplamda 2375 öğrencinin kan basıncı ölçümü (ortaokul/lise), boy kilo ölçümleri ile yaşa göre persentil, z skoru ve BKİ değerlendirmesi, ağız diş sağlığı taraması, göz muayenesi ve saç taraması (ilkokul) yapıldı. Tarama verileri değerlendirilerek, takip gerektiren öğrencilerin vurgulandığı tarama sonuçları ilgili okulların idarecileri ile paylaşıldı.

Öğrenciler tüm sınıflara “kişisel hijyen”, “sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite”, “akran zorbalığı ile mücadele”, “stresle baş etme ve zaman yönetimi”, “güvenli internet kullanımı”, “personal hygiene and the importance of handwashing” ve “stress management” konularında interaktif öğrenim materyalleri hazırlayarak toplam 216 sağlık eğitimi gerçekleştirdi. Bu sayede öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları geliştirmesi yönünde farkındalık düzeyleri desteklendi. Öğrencilerimizi ve sorumlu öğretim elemanlarımızı sağlığın geliştirilmesini hedefleyen topluma duyarlı faaliyetleri için tebrik ediyoruz.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com