Bağlantı Ayarları

Bir eduroam ağına bağlanmak ile, kendi kurumunuzun ağına bağlanmak arasında neredeyse hiç fark bulunmamaktadır. Kendi kurumunuzun ağına bağlanırken kullandığınız yetkilendirme ve şifreleme metodu ile yine aynı kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak bağlanmanız gerekmektedir. Kendi kurumunuz ile arasındaki tek fark, SSID sinin, yani “Kablosuz Ağ Adı”nın farklı olmasıdır. Kurumunuzda kullanılan SSID’nin de diğer kurumlar ile aynı olması durumunda bu işlemi de yapmanıza gerek kalmadan, doğrudan bağlantı gerçekleştirebilirsiniz. eduroam üyesi kurumların SSID’lerini eduroam Türkiye katılımcılarının bilgileri sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Misafir olduğunuz kurumun, kendi kullanıcıları içinde aynı SSID’yi kullanıp kullanmadığını, eduroam kapsama alanlarını bu sayfadan ve ziyaret ettiğiniz kurumun bilgilendirme sayfalarından öğrenebilirsiniz.

Ön Tanımlı SecureW2 Paketi

Microsoft Windows 7, 8, Vista ve XP işletim sistemlerini kullanan kullanıcıların, IEEE 802.1x ve EAP ayarlarını girebilmeleri için SecureW2 yazılımını kullanmaları gerekmektedir.

SecureW2 paketi varsayılan ayarlarıyla birlikte kurabilir, kurulum sonunda çıkan kullanıcı bilgileri penceresinde aşağıda belirtilen bilgileri girebilirsiniz. SecureW2 istemcisinin aktif olabilmesi için, kablosuz bağdaştırıcı yöneticisi olarak Windows seçilmeli, 3. parti yazılımlar devre dışı bırakılmalıdır.

ÖRNEK AYARLAR

Aşağıda, farklı işletim sistemleri için eduroam ağına nasıl bağlanılacağını anlatan açıklamalar, örnek teşkil etmesi bakımından verilmiştir. (İMÜ çalışanları ve öğrenciler kullanıcı adı kısmına ‘@ankaramedipol.edu.tr’ uzantılı e-posta adreslerini, şifre kısmına e-posta şifrelerini yazacaklardır.

 

 

 • IPHONE/IPAD için eduroam ayarı

Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için, mobil cihazınız, internete başka bir bağlantı ile (IMU-OGRENCI ya da LTE) bağlı olmalıdır. Mobil cihazınızdaki tarayıcı ile BURAYA tıklayarak konfigürasyon dosyasını yüklemeniz gerekmektedir.

Iphone cihazlarda IOS güncellemesi ile beraber sorun yaşayanlar BURAYA tıklayarak konfigürasyon dosyasını yüklemeleri gerekmektedir.

  • Konfigürasyon dosyasına tıkladığınızda, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, yeni bir profil yüklemeniz istenecek. “Yükle” butonuna basın.
   iphone1
    
  • Açılan uyarı penceresinde “Şimdi Yükle” butonuna basın.
   iphone2

    

  • Profil yüklendikten sonra “Bitti” butonuna basın.
   iphone3

    

  • Ayarlar menüsünden Wi-Fi‘ye girin ve listede eduroam’a tıklayın.
   iphone4

    

  • Kullanıcı adı olarak @ankaramedipol.edu.tr uzantılı mail adresinizi, parola olarak da mail şifrenizi girin ve “Katıl” butonuna basın.
   iphone5

    

  • Sertifika Doğrulanmadı uyarısı gelince “Kabul et” butonuna basın.
   iphone6

    

  • Mobil cihazınız artık eduroam ağına katılmış durumdadır.
   iphone7
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com